עמותת חיבורים

מרכז תעסוקה

מרכזי התעסוקה של חיבורים (בשיתוף עמותת אקים חיפה)

מרכזי התעסוקה של חיבורים (בשיתוף עמותת אקים חיפה)

ממוקם במתחם 'חופים' בצמידות למושב 'בוסתן הגליל' שבגליל המערבי. 

המרכז מעסיק אנשים המוכרים במנהל המוגבלויות שבמשרד הרווחה והביטחון החברתי (כולל אנשים עם הנמכה קוגניטיבית/ מש"ה/ על רצף האוטיזם) ופועל לאורך כל השנה. 

למרכז היום 'חיבורים' מגיעים מידי יום קרוב ל- 40 צעירים ומבוגרים, רובם מוכרים כבעלי הנמכה קוגניטיבית בשילוב קשיים ניכרים נוספים בוויסות רגשי – התנהגותי ובתפקוד היומיומי וכן אנשים על רצף האוטיזם או עם מוגבלות שכלית התפתחותית (מש"ה). 

רוב חניכי מרכזי היום הינם דיירי מסגרות דיור אשר הופנו לחיים במסגרת על ידי ועדות השמה של מנהל המוגבלויות. בתקופה האחרונה, בעקבות שיתוף הפעולה עם 'אקים חיפה', המרכז מתארגן להרחבה פיזית ולקליטת מקבלי שירות נוספים מהקהילה.

'חיבורים בוסתן הגליל' מאפשר השתלבות בשלושה מסלולים מרכזיים:

מסלול הכשרה

המיועד לצעירים אחרי לימודים בבתי ספר לחינוך מיוחד. השתלבותם במקום מאפשרת להם רכישת מיומנויות בסיסיות מעולם העבודה (תפקידים ורצף פעולות, התמדה במשימות, סדר יום בעבודה, קבלת סמכות ומיומנויות ספציפיות במחלקות השונות). החזון לחניכים המשולבים במסלול זה הינו השתלבות זמנית תוך הכוונה בהמשך להשתלבות בתוכניות תעסוקה בשוק הפתוח.

מסלול זמני/מזדמן חוזר

השתלבות לתקופה קצובה לאור משבר או רגרסיה תפקודית. עם התחזקות הכוחות – מיועדים לחזור לשוק העבודה לתוכניות השונות. החזון לחניכים במסלול זה – השתלבות 'מחבקת' במרכז המאפשרת להרפות ממתח הדרישות בשוק הפתוח, חיזוק מסוגלות וכוחות על מנת לחזור עד מהרה לתוכניות בקהילה.

מסלול כרוני

השתלבות קבועה ארוכת טווח. מסלול זה מיועד לאנשים אשר פרופיל ההתנהגות והתפקוד שלהם הוא נמוך או בלתי יציב וכולל התנהגויות קצה שאינן יכולות להיות מוכלות במסגרות מוגנות אחרות. החזון לחניכי המסלול הזה הינו חשיבה על חווית הרווחה לחניך המשולב, להגברת תחושת משמעות, שייכות ומימוש עצמי.

מחלקות המרכז:

'חיבורים בוסתן הגליל' מאפשר התנסות תעסוקתית מגוונת ומותאמת לרמות עניין ומורכבות שונות. 

הפעילות כיום כוללת את האפשרויות הבאות:

מחלקת אומנות:

עבודות יצירה בדרגות קושי שונות. החניכים מעורבים משלב התכנון כולל בחירת צבעים וכד' עד להשלמת התוצר.

נגרות:

עבודות עץ פשוטות כולל ספסלים, מדפים ושרפרפים. החניכים משייפים, צובעים ומרכיבים.

מפעלית:

רצף של עבודות מפעליות בדרגות קושי ומורכבות שונות. 

מחלקת חוץ וגינון:

תחזוקה שוטפת של המרחב החצוני במרכז התעסוקה, טיפול בלול, גן ירק קטן.

דגשים רגשיים וחברתיים:

עובד מצטיין, ישיבת סיכום יום וסיכום חודש, חגים ואירועים מיוחדים ביחד, פעילות הפגתית (כדורגל, טיול באיזור, קריוקי) במסגרת התכנית השבועית.